Содержание. Часть 2 > Английский язык

Тонкий английский юмор

<< < (245/249) > >>

Andy:

--- Цитата: Nelly Hamzina от 15 мая 2014, 01:08:50 ---Wife:What is 10 years with me?
Husband:A second.

Wife:What is $1000 for me?
Husband:A coin.

Wife: Ok give me a coin.
Husband:Wait a second

--- Конец цитаты ---
Great)

АЛЁНА:
A lawyer and a doctor were on an extravagant fishing trip.
The lawyer said, "I am here because my house burned down and everything I owned was burned. The insurance company paid a mint for everything I lost."
"Now that’s quite a coincidence," said the doctor, "I’m here because my house and all my belongings were destroyed by a flood, and my insurance company also paid for everything."
The lawyer looked somewhat confused and said, "Really? How do you start a flood?"
________________________________________
Русский
Адвокат и врач были на роскошной рыбалке.
Адвокат сказал: "Я здесь, потому что мой дом сгорел и всё, чем я владел, сгорело. Страховая компания заплатила кучу денег за всё, что я потерял."
"Вот это совпадение," – сказал врач. – "Я здесь, потому что мой дом и все мои вещи были уничтожены наводнением, и моя страховая компания также заплатила за всё."
Адвокат выглядел немного озадаченным и сказал: "Правда? А как начать наводнение?"

Nelly Hamzina:
Wife:What is 10 years with me?
Husband:A second.

Wife:What is $1000 for me?
Husband:A coin.

Wife: Ok give me a coin.
Husband:Wait a second

АЛЁНА:
An English teacher wrote these words on the whiteboard: "woman without her man is nothing". The teacher then asked the students to punctuate the words correctly.
The men wrote: "Woman, without her man, is nothing".
The women wrote: "Woman! Without her, man is nothing.

Английский учитель пишет на доске слова: "женщина без ее мужчина ничто". Затем учитель просит студентов правильно расставить знаки препинания.
Мужчины пишут: "Женщина без ее мужчины - ничто".
Женщины пишут: "Женщина! Без нее мужчина - ничто".

Mari:
Это пять!!!!

Навигация

[0] Главная страница сообщений

[#] Следующая страница

[*] Предыдущая страница

Ответ

Перейти к полной версии